Az autogén tréning és a relaxáció olyan pszichológiai módszerek, melyek célja a testi és lelki kiegyensúlyozottság elősegítése. E módszerek különösen hatékonynak bizonyulnak pszichoszomatikus és krónikus betegségek esetén, a testi és lelki tünetek enyhítésében.
Az autogén tréning egy olyan relaxációs és stresszkezelési technika, amelyet a német pszichiáter, Johannes Heinrich Schultz fejlesztett ki az 1920-as években. Az autogén tréning célja egyfelől a testi és lelki ellazulás, a nyugalom elérése, valamint a stressz csökkentése; másfelől a koncentrációnak, az önirányítás képességének, valamint az önismeretnek a fejlesztése.
Az autogén tréning rendszeres gyakorlása többek között a következő területeken hasznos:
• Stresszkezelés: az autogén tréning segít csökkenteni a stresszt és a szorongást
• Alvászavarok: az autogén tréning segít elcsendesíteni az elmét és elősegíteni a pihentető alvást
• Fájdalomcsillapítás: az autogén tréning krónikus fájdalmak fennállása esetén segít az izmok ellazításában, ezáltal a fájdalomérzet csökkentésében
• Teljesítményfokozás: az autogén tréning javítja a teljesítményt, például sportversenyek vagy vizsgák előtt csökkenti a túlzott mértékű izgalmat
Az autogén tréning és az egyéb relaxációs módszerek hatékonysága egyénenként változhat. A rendszeres gyakorlás általában kulcsfontosságú a pozitív eredmények eléréséhez. Ezek a módszerek lehetővé teszik a betegek számára azt, hogy aktívan részt vegyenek saját egészségi állapotuk javításában, illetve fizikális és pszichés tüneteik – testi és lelki panaszaik – hatékony kezelésében.