A pszichoszomatikus zavarok olyan állapotok, amikor bizonyos pszichés tényezők, mint például a stressz vagy a szorongás, testi tüneteket okoznak a szervezetben. Ezek a tünetek valóságos fizikai problémákat idéznek elő, noha kialakulásuk hátterében nem áll fenn orvosilag igazolható szervi probléma. A pszichoszomatikus betegségek közé tartoznak az ún. funkcionális zavarok; egyes emésztőrendszeri problémák (pl. IBS), a test különböző részein jelentkező fájdalmak vagy a vegetatív idegrendszeri zavarok (pl. pánikbetegség). Az egészségügyi tanácsadás során a kliensekkel áttekintjük ezeket a pszichoszomatikus tüneteket, és megbeszéljük a lehetséges egészségügyi és pszichológiai alapokon nyugvó, közérzetjavító kezelési lehetőségeket.

A mozgásterápia hasznos eszközt jelent a pszichoszomatikus zavarok fizikai tüneteinek kezelésében. A célzott gyakorlatok és és mozgásterápiás programok segíthetnek enyhíteni a fájdalmat, valamint növelni a mozgásképességet és az önállóságot. A személyre szabott kezelési terv alkalmazkodik a kliens egyedi szükségleteihez, hozzájárul az általános jóllét és az életminőség javításához.

A pszichológiai tanácsadás szintén kiemelkedő szerepet játszik a pszichoszomatikus zavarok nem orvosi jellegű kezelésében. A pszichés támogatás segíthet a testi tünetek okainak feltárásában, a tünetek mértékének csökkentésében, a stressz kezelésében és a szorongás csökkentésében. Az egészségügyi tanácsadás keretében javasolt mozgásterápiás és pszichológiai eszközök együttes alkalmazása kifejezetten eredményes lehet a pszichoszomatikus zavarokkal küzdő kliensek általános egészségi állapotának és közérzetének javításában.